CO ZNAMENAJÍ KATEGORIE FILTRŮ NA SLUNEČNÍCH BRÝLÍCH?

12. 8. 2015

Co znamenají kategorie filtrů na slunečních brýlích? 

 

Sluneční nebo sportovní brýle nemusíte nosit jen v létě. Se správnou kategorií filtru si je můžete užívat celoročně. Na vnitřní straně slunečních nebo sportovních brýlí najdete označení slunečního filtru. Zjistěte, co to znamená a která kategorie je pro vás ta nejvhodnější.

Značení kategorie slunečního filtru

 

 

Kategorií slunečního filtru je celkem pět – 0,1,2,3 a 4 – od nejsvětlejší po nejtmavší. Jsou zpravidla vyznačeny uvnitř na stranici nebo nalepeným štítkem na brýlové čočce.  

 

 

Tmavé nebo světlé brýle?

Toto označení znamená stupeň propustnosti světla brýlových čoček, tedy jejich tmavost. Čím jsou brýle tmavší, tím je číslo kategorie vyšší a naopak. Souvisí to s tím, jak moc brýle propouští světlo a také jak chrání zrak před slunečním zářením. Určitě ale není pravda, že čím vyšší je filtr a tmavší jsou čočky, tím jsou brýle kvalitnější. Každá kategorie je totiž vhodná na jiné použití. Jakou kategorii filtru si tedy vybrat?

 

 

Kategorie slunečního filtru 0

Tato kategorie označuje transparentní, tedy průhledné čočky. Jde zpravidla o sportovní nebo ochranné brýle určené jen jako ochrana před větrem, prachem a nečistotami, ale ne před sluncem. Použijete je jako ochranu zraku proti při jízdě na kole, na běžkách nebo na lyžování.

 

 

Kategorie slunečního filtru 1

Sluneční brýle s kategorií filtru 2 pro rozjasnění a nízký stupeň ochrany proti slunci

Velmi málo zabarvené čočky, nejčastěji žluté nebo oranžové. To jsou barvy, které rozjasňují. Pokud není moc slunce nebo je dokonce zamračeno, budete s nimi vidět lépe a bezpečněji. Stejně jako nižší filtr 0 oči chrání před poraněním, ale navíc rozjasňují a zvyšují bezpečnost při sportu nebo při jízdě autem. Na podzim a zimu jsou proto ideální.

 

 

Kategorie slunečního filtru 2

Sluneční brýle s kategorií filtru 2 pro nižší ochranu proti slunci

Brýle s čočkami kategorie 2 ještě nejsou klasické sluneční brýle. Jejich barva je trochu světlejší, než je u slunečních brýlí zvykem. Takové brýle spíš slouží jako módní doplněk než jako plnohodnotná ochrana zraku v létě. Spíš je využijete při jarních nebo podzimních procházce za slunečného dne. A velmi dobré jsou i za volantem, když často přejíždíte ze slunce do stínu.

 

 

Kategorie slunečního filtru 3

Sluneční brýle s kategorí filtru 3 - standardní ochrana proti slunci pro běžné nošení

S touto kategorií se setkáte u většiny slunečních brýlí. Na léto je ideální, protože už poskytuje vyšší stupně ochrany před slunečním zářením než předchozí tři kategorie. Nenoste však sluneční brýle s kategorií filtru 3 za šera nebo za horších světelných podmínek. Pro sport nebo aktivity, kdy potřebujete vidět dobře za všech světelných podmínek doporučujeme výměnné čočky nebo fotochromatické, tedy samozabarvovací čočky, které v podstatě zajišťují ochranu stejnou jako brýle s několikerými výměnnými čočkami.

 

 

Kategorie slunečního filtru 4

Sluneční brýle s kategorií filtru 4 pro extrémní světelné podmínky

Toto jsou speciální brýle pro horolezce nebo pro použití na poušti a všude tam, kde jste vystaveni extrémním světelným podmínkám - na sněhu nebo na písku, kde je slunce nejen velmi silné, ale také se intenzivně odráží. Tyto brýle se nesmějí používat pro řízení automobilu.

 
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Používání souborů cookie