Ray Ban Aviator - sluneční brýle s historií

16. 2. 2014

Ray Ban Aviator – sluneční brýle s historií

 

Historie brýlí Ray Ban Aviator se váže k 20. letem 20. století, kdy začali létat letadla na delší vzdálenosti. Mnoho pilotů z americké armády si stěžovalo na oslnění od slunce a následné bolesti hlavy či jiné zdravotní problémy.

 

 V roce 1929 oslovila americká armáda společnost Bausch & Lomb, aby navrhla pro armádní piloty sluneční brýle, který by zabránily oslnění pilotů, čímž by je zbavily následných zdravotních problémů.

 

V roce 1936 byl vytvořen prototyp, který byl plastový a měl zelená skla. Prototyp brýlí byl nazýván „Anti-Glare“. V roce 1937 byly obruby upraveny, plast nahradil kov. Nové kovové sluneční brýle dostaly název Ray Ban Aviator. Bausch & Lomb je nechal patentovat 7.května 1937.

 

Původní byly sluneční brýle zlaté barvy a vážily 150 gramů. Společnost vyvinula také nová zelená minerální skla, která poskytovala ochranu před UV zářením  a redukovala sílu infračervených paprsků. Skla tak výrazně překonala standardy své doby.

 

Brýle Aviator byly různě populární v následujících dekádách. Zejména nový tvar brýlí Ray Ban Wayfarer je zastínil v 50. a 60. letech. Stalo se tak nástupem nového materiálu, plastových brýlí.

 

Na počátku 80. let podepsala společnost vyrábějící brýle Ray Ban kontrakt na product placement ve filmech a různých televizních pořadech. Mezi roky 1982 až 1987 byly brýle Ray Ban zastoupeny ve více než 60 filmech, což jim přineslo nesmírnou popularitu. Staly se také velmi populárními mezi herci a zpěváky, což jen znásobilo jejich popularitu. Největším trhákem, který zviditelnil brýle Aviator, byl film Top Gun s Tomem Cruisem. Tento film způsobil 40% nárůst prodejů těchto slunečních brýlí a zařadil je tak mezi další ikony mezi slunečními brýlemi.

 

Sluneční brýle Aviator se tak spolu s tvarem Ray Ban Wayfarer zapsaly do historie nejprodávanějších a nejznámějších slunečních brýlí.

 

 
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Používání souborů cookie